FAALİYET RAPORU ( 2017 )


FAALİYET RAPORU ( 2017 ) icon

FAALİYET RAPORU ( 2017 )Değerli kurucu üyelerimiz, sayın hemşerilerimiz

Vakfımızın 2017 Yılı faaliyetlerini görüşeceğimiz 45. Olağan Genel Kurul toplantısına hoş geldiniz. Sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Ebedi hayata göç eden başta kurucu başkanımız Prof. Dr. Mustafa Köseoğlu hocamız olmak üzere Nevzat Acar başkanımızı, kurucu üyelerimizi ve yönetim kurulu üyelerimizi rahmet ve şükranla anıyor, mekanlarının cennet, ruhlarının şad olmasını niyaz ediyoruz.

Vakfımız 31 aralık 2017 tarihi itibarı ile kuruluşunun 45.yılını tamamlamış ve bu dönemde de esas amacı olan “karşılıksız burs verme” hizmetini, bağış ve yardımların temin zamanlarına göre başarı ile sürdürebilmiştir. Değerli Genel Kurul üyeleri, Vakfımız burs hizmeti kapsamında; sağladığı bağış ve yardımlarla 2017 yılı Ocak/ Haziran eğitim döneminde 82 öğrencimize karşılıksız üniversite eğitim bursu verebilmiş, yaz tatili sonrasında eylül-ekim 2017 aylarında ise bu 82 burslu öğrenciden 52 öğrenci başarılı ve geçerli belge getirerek burs almaya devam edebilmişlerdir. 30 öğrenci ise ya okulu bitirip mezun olmuşlar yada başarısız olduklarından belge getirememişlerdir. Bu dönemde de yapılan burs ödemelerinde maalesef bağışların yetersizliğinden ve de zamanında gelmemesinden kaynaklanan sıkıntılar yaşanmıştır.

İçinde bulunduğumuz 2017-2018 dönemi için eylül-ekim 2017 aylarında vakıf internet sitesinden 43 yeni başvuru alınmıştır. Alınan bu başvurular burs komisyonunca öncelikle incelenerek değerlendirilmiş ve 42 öğrencinin mülakata çağrılması uygun görülmüştür. Yönetim kurulu üyeleri tarafından yapılan mülakata 34 öğrenci katılmış, görüşme ve değerlendirme sonrasında 22 öğrenciye burs verilmesi uygun görülmüştür.

Ekim 2017 de başlayan ve içinde bulunduğumuz 2017-2018 eğitim döneminde geçen yıldan devam eden ve yukarda bahsi geçen 52 burslu öğrenciye, burs alması uygun görülen yeni 22 öğrenci ilave edilmiş, toplamda 74 öğrenci vakfımızın burslu öğrencisi olmuşlardır. Sonuç olarak bu yıl ilk 6 ayda 82 öğrenciye son 3 ayda ise 74 öğrenciye burs verebildik. Bu sayı 2018 yılının ocak-haziran döneminde de devam edecektir.

Uzun yıllardan buyana 200 TL olan burs bedeli benzer vakıf ve kurum bursları dikkate alınarak bu yıl ekim 2017 den itibaren artırılmış ve 250TL/ay’a çıkartılmıştır. Her yıl olduğu gibi bu yılda burs için gelir kaynağımız mütevelli (kurucu) üyelerimiz ile yönetim kurulu üyelerinin bağış ve zekatları olmuştur.

Geçen dönemde 195.935,00 TL bağış ve yardım toplanabildiği halde bu dönemde %12 azalışla 172.868,00TL gelir sağlanabilmiştir. Yönetim Kurulumuz, sağlanan bu bağış ve zekatlardan 153.150,00 TL nı (gelirin %88’i) burs olarak ihtiyaç sahibi öğrencilerimize ödemiştir. 2017 yılında yapılan burs ödemelerinden sonra ikinci sırada yer alan gider 3.600,00TL ile Vakıflar Genel Müdürlüğüne aylık ödediğimiz tahsis (kira) bedelinin yıllık tutarı olmuştur. Vakıflar Genel Müdürlüğü her yıl sonunda tahsis bedeline zam yaparak yeni yılın aylık kirasını tespit etmektedir. 2018 yılı için tahsis bedeli aralık 2017 de 350,00TL/ay olarak tarafımıza yazılı tebliğ edilmiş ve ocak 2018 den itibaren uygulamaya alınmıştır.

Kullanmakta olduğumuz bu mekan bildiğiniz gibi Osmanlı döneminde Bala Dergahı Şeyh Ali Efendi Vakfı tarafından yaptırılmış ve dergahın Sübyan Mektebi olarak kullanılmış, Cumhuriyet döneminde ise uzun yıllar ilk okul olarak hizmet vermiş dolayısı ile yapıldığı günden itibaren çevrenin eğitim ve öğretim ihtiyacını karşılamıştır. Bu özelliğini bizim vakfımızla da devam ettirecektir inşallah. Bu yıl bu salonda burslu öğrencilerimize ve de hemşerilerimize eğitim içerikli konferanslar verilmeye başlanacaktır. İlki 14 Nisan da olacaktır.

Bu dönemde sosyal etkinlikler kapsamında ekonomik nedenlerle uzun yıllardır ara verdiğimiz geleneksel iftar programını yeniden başlatarak 20 haziran 2017 günü Zeytinburnu Belediyesi Sosyal tesislerinde vakıf kurucu üyeleri ve hemşerilerimiz ile birlikte gerçekleştirdik. İnşallah bu önümüzdeki ramazanda hemşerilerimizin daha yoğun katılım sağlayacaklarını beklediğimiz yine böyle bir program hazırlayacağız. Bu etkinliğin yeri ve zamanı sizlere daha sonra duyuracağız.

Bu yılki faaliyetlerimize bütçe yönü ile baktığımızda; geçen Genel Kurul toplantısında onaylanan 190.200,00 TL 2017 yılı bütçesine göre gelirlerin % 91 gerçekleşme ile 172.868,00TL, giderlerin ise %84,4 gerçekleşme ile 160.540,89 TL olduğu mali tablolarda görülmektedir. Bu sonuçlara göre yönetimimiz gelirde bütçe hedefleri seviyesinde, giderde ise bütçede burs sayısı yüksek tahmin edildiğinden %84,4 gibi daha düşük bir geçekleşme sağlanmıştır. Bağışların yıl sonuna doğru yoğunlaşmış olması nedeni ile yıl sonunda 12.327,80 TL bir gelir fazlası meydana gelmiştir.

Vakıf idari işlerinin yapılması, burslu öğrencilerle yüz yüze görüşülmesi, ilgilenilmesi, çeşitli sosyal, ekonomik ve kültürel hizmetlerin düzenlenmesi için profesyonel bir vakıf yöneticisi arayışımız bu yıl da devam etmiş ve kasım 2017 de hemşerimiz Tahir Cengiz beyle tanışılmıştır. Kendisi ile yaptığımız görüşmeler sonrasında aradığımız özellikleri sağladığı tespit edilmiş karşılıklı anlaşmaya varılarak 01 ocak6 2018 tarihi itibarı ile göreve başlamıştır. Böylece uzun yıllardan bu yana vakfımızın hafta boyunca açık tutulması arzu ve hayali gerçekleşmiş oldu. Bundan böyle vakfımız haftanın 5 günü burslu öğrencilerimize, mütevelli üyelerimize ve de hemşerilerimize hizmet verecektir. Kendisine başarılar dileriz. Sizlerden ricam, vakfımıza sağladığımız bu mekan ve hizmet imkanlarını öğrencilerimize, üyelerimize ve de hemşerilerimize duyurmak ve onların buraya gelmelerini sağlamak olacaktır.

Geçen yıl yapılan 44. genel kurul toplantısının dilek ve temenniler maddesinde sözü edilen “vakfımızın İstanbul da yeniden Antalya Yurduna sahip olması” konusu, genel sekreterimiz İbrahim Türkiş bey tarafından Antalya Büyükşehir belediye başkanı Menderes Türel ile görüşülmüş ve olumlu gelişmeler kaydedilerek arsa bulunması halinde yurt binasını yaptırma sözü alınmıştır. Arsa bulma konusunda kurucu üyemiz İstanbul büyükşehir Belediye başkanı Mevlut Uysal ile görüşmelerimiz sürdürülmektedir.

Sözlerimize son verirken bu yılda yüksek seviyede bağış yaparak desteklerini esirgemeyen Mütevelli heyet üyelerimize, Yönetim kurulu üyelerimize ve de hemşerilerimize huzurlarınızda çok teşekkür ediyor, yapmış oldukları bağış hayırlarını Allah (CC) dan kabulünü niyaz ediyoruz. Vakfımızın yıllık çalışmalarını izlemek, görüş ve düşüncelerini belirtmek, bizlere moral ve destek vermek üzere Genel Kurulumuza teşrif eden siz değerli genel kurul üyelerimize ve de hemşerilerimize yönetim kurulu adına teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.Saygılarımızla, 30.Mart.2018

Yönetim Kurulu Başkanı 
İsmail Hakkı TUNÇ

istewebimlogo